W ramach realizowanej w Gimnazjum nr 3 profilaktyki uzależnień 24 października 2006 r. uczniowie pięciu klas pierwszych uczestniczyli, a 31 października 2006 r. uczniowie sześciu klas drugich będą uczestniczyć w realizowanym programie profilaktycznym „NOE”, w sali granatowej ROKiS od 8.00 do 10.35. Program będzie realizował suwalski zespół realizatorów. Program sfinansowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Poniżej przedstawiam kilka informacji o tym programie.
Program „NOE”
Program ma otwierać pewien dłuższy proces pozytywnych zmian w związku z problemem alkoholowym i narkotykowym w szkoły. Jego celem jest przede wszystkim przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, ma on również motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami a zachowaniami alkoholowymi. Zależy nam na pogłębieniu wiedzy młodych ludzi na temat konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość.
Program składa się z trzech części:
Część I – PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu ikorzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach iskutkach uzależnienia.
Część II – MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacjez innymi ludźmi.
Część III – WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca dopostawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.
Program jest prowadzony metodami aktywizującymi takimi jak: burza mózgów, drama, dialogowanie, wizualizacja. Każda z metod wpływa na aktywny udział w młodzieży w programie i możliwość wysnuwania samodzielnych wniosków. Istotnym elementem programu jest świadectwo osoby uzależnionej i współuzależnionej, który likwiduje stereotypy i wykształca empatię.
Informację przygotowała: Pani Pedagog Grażyna Zajączkowska