Rok 2024 został ogłoszony w Suwałkach Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W ramach obchodów, 7 czerwca 2024 roku, ulice Suwałk tętniły życiem podczas Suwalskiej Gry Miejskiej "Zaginiony obraz". W emocjonującej zabawie wzięło udział sześć drużyn z suwalskich szkół średnich. Uroczyste otwarcie wydarzenia uświetnili swoją obecnością Wiceprezydent Suwałk Roman Rynkowski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, Dorota Sidorowicz, którzy byli obecni zarówno na początku, jak i na zakończeniu gry. Ich obecność podkreśla znaczenie, jakie miasto przykłada do wspierania edukacyjnych inicjatyw rozwijających lokalną kulturę i historię.
Gra, zorganizowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Z. Podhorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach, została objęta patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Oddział IPN w Białymstoku oraz Prezydenta Miasta Suwałk.
Dyrektor Wioletta Kulbacka dokonała otwarcia gry, przybliżając uczestnikom postać artysty i zasady zabawy. W swojej przemowie podkreśliła, jak ważne jest angażowanie młodzieży w poznawanie lokalnej historii i kultury, a także rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia i pracy zespołowej. "To nie tylko gra, to przede wszystkim lekcja historii i wspaniała okazja do integracji oraz współpracy między uczniami różnych szkół. Cieszymy się, że możemy w ten sposób uczcić pamięć Alfreda Wierusza-Kowalskiego i pokazać młodzieży, jak fascynujące mogą być nasze lokalne dziedzictwo i kultura" – powiedziała.
Prezydent Roman Rynkowski podkreślił znaczenie twórczości Wierusza-Kowalskiego dla Suwałk i przypomniał najważniejsze elementy obchodów. Alfred Wierusz-Kowalski to postać, która wniosła ogromny wkład w rozwój sztuki, ale i kultury naszego miasta. Jego dzieła są nie tylko wizytówką Suwałk, ale również źródłem inspiracji dla wielu pokoleń. Dlatego gra jest doskonałą formą edukacji, która w kreatywny sposób pozwala młodzieży na poznanie naszej historii i kultury. Życzył również wszystkim powodzenia i rozwiązania zagadki zaginionego obrazu.
Zadaniem drużyn było odnalezienie 16 miejsc związanych z Alfredem Wieruszem-Kowalskim oraz innymi wybitnymi Suwalczanami. Uczestnicy zmierzyli się z różnorodnymi wyzwaniami, od zagadek matematycznych po analizę źródeł historycznych. Gra obejmowała dwie trasy, oferując jeszcze więcej miejsc do odkrycia.
Rywalizacja była zacięta, a drużyny wykazały się znakomitą wiedzą i umiejętnościami. Pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół nr 4, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół nr 2 (II LO), a trzecie - Zespołowi Szkół Technicznych. Kolejne miejsca zajęły III Liceum Ogólnokształcące, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz I Liceum Ogólnokształcące. Decydowały niewielkie różnice czasowe.
Uczestnicy musieli także wypełnić Notatnik Poszukiwacza Tajemnic, który wszystkie drużyny uzupełniły bezbłędnie. Istotą gry było odkrycie tożsamości tajemniczej dziewczyny z obrazu, który pojawił się na aukcji sztuki. Okazało się, że była to pierwsza miłość Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Wielką niespodzianką dla wszystkich uczestników była dodatkowa nagroda przygotowana przez Prezydenta Romana Rynkowskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali miły upominek, co było miłym zaskoczeniem i dodatkową motywacją do udziału w przyszłych edycjach gry. "Chciałem, aby każdy uczestnik poczuł się doceniony za swoje zaangażowanie i wysiłek włożony w grę". Dodatkowo, nieCukiernia FitCake ufundowała własną nagrodę, którą otrzymała drużyna III LO, co dodatkowo urozmaiciło atmosferę podczas ceremonii wręczania nagród.
Gra spotkała się z przychylnym odbiorem uczestników. Jedna z uczestniczek powiedziała: "Gra była naprawdę świetna i pełna niespodzianek! Odkryliśmy wiele nowych, zaskakujących miejsc w naszym mieście, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Zabawa była doskonała, choć pod koniec pojawił się lekki stres z powodu upływającego czasu – musieliśmy się spieszyć, żeby zdążyć na metę. Zagadki były ciekawe i naprawdę zmuszały do myślenia. Podobało mi się, że nie zawsze pierwsza odpowiedź była właściwa, co dodawało dodatkowego wyzwania. To była fantastyczna zabawa i z pewnością chciałabym więcej takich wydarzeń w przyszłości!"
Organizatorzy wyrażają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i realizacji gry, w szczególności: Wioletcie Kulbackiej (Dyrektor II LO w Suwałkach), Lidii Kłoczko (Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli), Jerzemu Brzozowskiemu (Dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Markowi Jedynakowi (Dyrektorowi Oddziału IPN w Białymstoku), Magdalenie Wołowskiej-Rusińskiej (Kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach), Elizie Ptaszyńskiej (autorce książek o artyście), Pracownikom Urzędu Miasta w Suwałkach, Księdzu Jarosławowi Sykulskiemu, Patrykowi Palczewskiemu i Patrycji Kujałowicz (Santander Bank w Suwałkach), Marcie Dąbrowskiej (nieCukiernia FitCake), Mateuszowi Hołubowiczowi (The White Bear Coffee), Księdzu Dawidowi Banachowi, Paulinie Standowicz oraz klasie II D, która niemal w całości zaangażowała się w przygotowanie i przeprowadzenie gry.
Dziękujemy również naszym Patronom - Ministerstwu Edukacji Narodowej, Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty, Oddziałowi IPN w Białymstoku, Prezydentowi Miasta Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi, a szczególnie Prezydentowi Romanowi Rynkowskiemu za jego wsparcie i dodatkową nagrodę!
Celem gry było nie tylko uczczenie pamięci Alfreda Wierusza-Kowalskiego, ale również pogłębienie wiedzy uczniów o historii Suwałk i ich wybitnych mieszkańcach. Organizatorzy podkreślają, że taka forma edukacji pozwala młodzieży na praktyczne i angażujące poznanie lokalnego dziedzictwa. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy przeżyli fascynującą przygodę, odkrywając tajemnice związane z naszym miastem i jego dziedzictwem. Gratulujemy wszystkim drużynom, a zwycięzcom składamy szczególne wyrazy uznania!
Jerzy Danilewicz, Michał Kiełbus, Grzegorz Kalejta