Uczniowie klasy II D powrócili z ciekawej wycieczki do Wrocławia, pełnej niezapomnianych wrażeń, która odbyła się w dniach 1-4 października 2024 roku. Rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta meleksami, odwiedzając Ostrów Tumski i Most Tumski, a kończąc na malowniczym Starym Rynku. Drugiego dnia zwiedzili Panoramę Racławicką, przedstawiającą bitwę pod Racławicami, a następnie uczestniczyli w lekcji muzealnej “Sztuka Młodej Polski” w Muzeum Narodowym. Po muzeum odwiedzili wystawę LEGO, gdzie podziwiali budowle z klocków, takie jak Luwr czy krzywa wieża w Pizie. Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w zoo, gdzie oglądali różnorodne zwierzęta, a następnie zwiedzili Muzeum Współczesne Wrocław i uczestniczyli w lekcji teatralnej oraz obejrzeli spektakl “Dramat rodzaju męskiego” w Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Ostatni dzień spędzili w Ogrodzie Japońskim, ciesząc się atmosferą jak z kraju kwitnącej wiśni. Wycieczka była bardzo udana, a uczniowie szczególnie zapamiętali wystawę LEGO i lekcję teatralną, gdzie mogli wykazać się kreatywnością i poczuć się jak dzieci.
Dni pełne przygód
- 13
Przed nami Muzyczne Dekady 2024
Muzyka od zawsze towarzyszyła Polakom, odgrywając ważną rolę w ich długiej i burzliwej historii. W najtrudniejszych momentach, jak czas zaborów i wojen, była ona symbolem nadziei i przetrwania, a także narzędziem wyrażania patriotyzmu, budząc ducha narodowego. Dlatego z ogromną radością zapraszamy całą szkolną społeczność – w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – do udziału w konkursie „Muzyczne Dekady”.
Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich klas II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego oraz uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 9. Uczestnicy losują jedną z dekad z okresu, jaki minął od odzyskania niepodległości i wybiorą utwór polskiego wykonawcy z tego okresu. Mogą przygotować własną aranżację utworu lub skorzystać z gotowego podkładu muzycznego. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dwóch etapach, a najlepsi wykonawcy zaprezentują swoje umiejętności podczas finału, który odbędzie się 8 listopada 2024 roku, na szkolnym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Do wspólnej zabawy zapraszamy zarówno uczniów, jak i nauczycieli, wierząc, że poprzez muzykę możemy wspólnie kultywować nasze narodowe dziedzictwo. Liczymy na to, że Święto Niepodległości uczcimy nie tylko w podniosłej atmosferze, ale też radosnym, wspólnym śpiewem, który zjednoczy nas wszystkich w tym wyjątkowym dniu.
Jeden z najlepszych polskich maturzystów uczył się w naszej szkole
II LO w Suwałkach osiągnęło imponujący wynik 100% zdawalności matury w 2024 roku - wszyscy uczniowie, ktorzy przystąpili do matury uzyskali świadectwo dojrzałości. To wyjątkowe osiągnięcie jest wynikiem ciężkiej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Warto przypomnieć, że wszystkie tegoroczne wyniki były znacznie powyżej średniej krajowej, co świadczy o wysokim poziomie nauczania w szkole.
Dyrektor szkoły, pani Wioletta Kulbacka, podkreśliła, że sukces ten jest efektem wspólnej pracy całej społeczności szkolnej. Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale również motywują uczniów do osiągania jak najlepszych wyników. W szkole panuje atmosfera sprzyjająca nauce, a jednocześnie uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Na ręce pani Dyrektor wpłynęły ostatnio niezwykłe gratulacje, sygnowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Fundację “Zawsze Warto”. Wiążą się one z projektem "Matura na 100 procent", który stawia ze cel "wyróżnienie i docenienie najlepszych polskich maturzystów." Czytamy m.in.: “Spośród 245 996 zdających egzaminy w sesji maturalnej 2024, kryteria regulaminowe spełniło 230 uczniów i zostali finalistami. W grupie tej znalazł się również Bartosz Sawicki, uczeń Państwa szkoły. Serdecznie gratulujemy tak znakomitego absolwenta. To powód do wielkiej satysfakcji i dumy, a także najlepsza wizytówka pracy Państwa szkoły.”
Olimpiada Znajomości Afryki
Serdecznie zapraszamy do udziału w Olimpiadzie o Afryce, która stawia sobie za cel poszerzenie wiedzy uczniów na temat kontynentu afrykańskiego. Organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, olimpiada obejmuje trzy etapy, podczas których uczestnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu historii, geografii, kultury oraz misji afrykańskich.
W olimpiadzie biorą udział uczniowie z całej Polski, a jej celem jest rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny oraz społeczny młodzieży. Uczestnicy mają okazję zdobyć cenne nagrody i wyróżnienia, a także nawiązać nowe znajomości i pogłębić swoją wiedzę o Afryce.
Więcej informacji można uzyskać u Pana Grzegorza Kalejty (sala nr 23).
Poniżej link do strony olimpiady:
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
- 11
Z chwilą złożenia ślubowania uczniowie stają się pełnoprawnymi członkami szkolnej wspólnoty. Minął pierwszy miesiąc nauki naszych pierwszoklasistów i nadeszła pora na ceremonię ślubowania. W trakcie wydarzenia nie zabrakło stałych elementów naszych szkolnych obchodów oraz pocztu sztandarowego. Pani Dyrektor Wioletta w swoim wystąpieniu pogratulowała uczniom, że udało im się dostać do szkoły, jak również zapewniła, że trafili w ręce dobrych nauczycieli, na których zawsze można liczyć. Zauważyła również, że można jednocześnie uczyć się i dobrze bawić. Zakończyła życzeniami, by nadchodzące cztery lata były najlepsze w ich życiu i obfitowały w przygody.
Głos zabrał również przedstawiciel Rady Rodziców, który w ciepłych słowach zwrócił się do zebranych, życząc powodzenia pierwszoklasistom.
Po odśpiewaniu “Gaude Mater Polonia” przedstawiciele klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły. W części artystycznej nie zabrakło dowcipnego poradnika, z którego nasi nowi uczniowie mogli poznać bliżej topografię szkoły i… nauczycieli. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także liczne występy muzyczne, które porwały publiczność i były nagrodzone gromkimi owacjami.
Wydarzenie, pełne wzruszeń, zadumy, jak również dobrej zabawy, przygotował zespół matematyków z panią Ewą Czartolińską i Krzysztofem Wszeborowskim na czele.
Organizatorzy szczególnie chcieliby podziękować Błażejowi Andryszczykowi, Gabrysi Żukowskiej i Arturowi Bronikowskiemu z IVE, Nikoli Martynko z klasy IVA, Jackowi Osieckiemu z klasy IIIG i Hubertowi Gabrańskiemu z klasy IVB oraz chórzystkom z klasy III B i IVA.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Pawłowskiemu za przygotowanie Pocztu Sztandarowego.
Słowa podziękowań należą się prowadzącym uroczystość: Alicji Profiruk (kl. III D) oraz Piotrowi Kamińskiemu (kl. III E). Dziękujemy za przygotowanie oprawy muzycznej i nagłośnienia Panu Profesorowi Andrzejowi Raczyle, Jakubowi Piktelowi, Bartłomiejowi Stefanowiczowi i Filipowi Jasionowskiemu
Za przygotowanie dekoracji dziękujemy uczennicom klasy IIIA - Kindze Gulan i Lenie Stasiak.
Zapraszamy na finał turnieju charytatywnego na rzecz powodzian
Trwają kolejne mecze w ramach eliminacji do turnieju klas na rzecz powodzian. W najbliższy piątek i poniedziałek odbędą się ćwierćfinały i półfinały bez udziału publiczności (ewentualna obecność tylko za zgodą nauczyciela).
Zapraszamy na mecz finałowy, który odbędzie się 8.10.2024 r. o godz. 9:00 w sali sportowej. Zapraszamy do udziału publiczność. Prosimy o wpłaty (po 5 zł) na wsparcie uczniów z Moszczanki i Głuchołazów, których szkoły zostały zniszczone przez żywioł. Bliższe szczegóły u Marty Rytwińskiej (kl. II D).
Gdzie możesz znaleźć pomoc?
Jeśli czujesz się przytłoczony, potrzebujesz wsparcia lub chcesz z kimś porozmawiać, nie jesteś sam. Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc psychiczną dla dzieci i młodzieży, dostosowaną do Twoich potrzeb. Znajdziesz tu narzędzia, porady oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z terapeutami. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne już dziś – zrób pierwszy krok.
Młodzież II LO im. gen. Z. Podhorskiego w wymianie młodzieżowej na Litwie
- 15
„Harmony of Heritage”- projekt litewsko-polskiej wymiany młodzieży odbył się między 23 a 29 września tego roku. Bazą był ośrodek w Renavas w północno-zachodniej Litwie.
Dziesięcioro uczniów z II LO w Suwałkach w wieku 15-16 lat spotkało się na siedem dni z dziesięciorgiem rówieśników ze szkoły w Nowych Okmianach.Poniedziałek 23.09.24
Pierwszy dzień projektu wymiany młodzieży Litwa-Polska „Harmonia Dziedzictwa” rozpoczął się z radością! Litewskie i polskie drużyny spotkały się i szybko rozpoczęły wspólne działania. Po ciepłych pozdrowieniach i wymianie prezentów 🎁 wszyscy uczestnicy z entuzjazmem wspólnie radzili sobie z fajnymi wyzwaniami. Śmiech i praca zespołowa stworzyły przytulną atmosferę, a pierwsze więzi między członkami zespołu powstały błyskawicznie ⚡️.
Wtorek 24.09.24
Wycieczka kulturalno-edukacyjna po Zemaitiji!
📍Muzeum Zimnej Wojny
📍 Muzeum Wsi
📍Wyzwanie miejskie wokół Starego Miasta Telšiai
Środa 25.09.24
Wycieczka kulturalno-edukacyjna po Kłajpdzie!
📍Dwór Tyszkiewiczów w Kretinga
📍 Stare Miasto Kłajpeda, Morze Bałtyk, Delfinarium
Czwartek 26.09.2024
Dzień poświęcony poznawaniu kultury litewskiej i polskiej
Uczestnicy zaprezentowali swoje kraje tak, jak widzą je na własne oczy i chcieliby pokazać je całemu światu! Zanurzyliśmy się w baśnie i legendy kraju, a uczestnicy zamienili je w nowe opowieści pełne kryminałów i horrorów.
Polska drużyna nauczyła wszystkich, jak przyrządzać tradycyjne potrawy - pierogi.
Piątek 27.09.24
Poranek rozpoczęliśmy od nauki tańców i piosenek ludowych
Dzięki pracy zespołowej pokonaliśmy wyzwanie wyspy
Uczestniczyliśmy w wesołym litewskim wieczorze kulturalnym
Sobota 28.09.24
Nauka języków litewskiego i polskiego, nowe słowa i zwroty
Produkcja dekoracji i strojów na finałowy występ
Polski wieczór kulturalny
Niedziela 29.09.24
7 i ostatni dzień projektu Harmony of Heritage 😢🎭 Zaprezentowaliśmy efekt całotygodniowej pracy, przedstawienie stworzone przez uczestników, łączące historię Litwy i Polski.
Wspólnie dzieliliśmy się wrażeniami i osiągnięciami projektu.
Pożegnaliśmy się wieloma pięknymi wspomnieniami i uściskami!
Liderzy po stronie litewskiej: Liderzy po stronie polskiej:Gabriele Miliene Rimantas Jankowski
Eimante Kliknaite Elżbieta Przekop
https://www.instagram.com/reel/DAYsUd1qtun/?igsh=MXU1N3JpMDlsdmx6Mw==https://m.facebook.com/profile.php?id=61565749600870&name=xhp_nt__fb__action__open_user
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski, jest naszym wspólnym obowiązkiem. 27 września 2024 r. obchodziliśmy 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które w czasie II wojny światowej stworzyło podziemne struktury państwowe, kontynuując walkę o niepodległość mimo okupacji. Tego dnia w Suwałkach odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia, połączone z obchodami święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
Delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach, które rozpoczęły się mszą świętą. Następnie przeszliśmy na skwer Aleksandry Piłsudskiej, gdzie odśpiewano hymn, złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom. W przemówieniach przypomniano o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, a nasza szkoła z dumą uczestniczyła w tej ważnej chwili, oddając cześć tym, którzy walczyli za naszą wolność.
Strona internetowa kabaretu szkolnego
Nasz szkolny kabaret ciągle pracuje nad nowym
programem. Pod troskliwą opieką Pani Prof. Marii Pietrewicz rodzą się
nowe wspaniałe pomysły. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia powstałej właśnie
strony internetowej kabaretu:
http://szalonanutria.vgh.pl Mamy nadzieję, że już wkrótce cała szkolna
będzie mogła poznać i ocenić najnowsze propozycje naszych kolegów i koleżanek z
kabaretu.
Konkurs na logo
Dzięki uprzejmości Pani Pedagog Grażyny
Zajączkowskiej na naszej stronie zanlazło się sporo materiałów poświęconych
niebezpieczeństwom związanym z kleszczami. Pani Pedagog zaprasza również do
udziału w konkursie na wykonanie logo programu edukacyjnego zapobiegania
chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka „Kleszcz mały czy duży
nic dobrego nie wróży”.Bliższe informacje uzyskamy u Pedagoga
szkolnego Grażyny Zajączkowskiej, Pana Prof. Lecha Pycza oraz na
szkolnej tablicy Ogłoszeń.Regulamin konkursu oraz wzór oświadczenia
możesz znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji
Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku:
www.wsse.białystok.pl