Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mamy Pana Prof. Ignacego Ołowia. Prosimy go o przyjęcie szczerych wyrazów współczucia
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mamy Pana Prof. Ignacego Ołowia. Prosimy go o przyjęcie szczerych wyrazów współczucia
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach
Dziś kolejna grupa 98 uczniów opuściła mury naszego liceum. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta gala pożegnania Maturzystów A.D 2024.
Na początku, w części bardziej oficjalnej, Pani Dyrektor skierowała kilka słów do uczniów kończących ostatni etap szkolny. Potem wpisem do Złotej Księgi uhonorowani zostali ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, sporcie i innych ważnych dziedzinach. W tym roku to Bartek Sawicki, uczeń klasy IVA może pochwalić się najwyższą średnią - 5,9. Za tak wspaniały wynik otrzymał specjalną nagrodę Dyrektora szkoły.
Następnie, jak każe tradycja odchodzący czwartoklasiści przekazali uroczyście sztandar szkoły swoim młodszym kolegom. To oni od dziś będą opiekować się pocztem. Były też kwiaty i podziękowania złożone na ręce Dyrekcji i Wychowawców.
A po części oficjalnej, przyszła pora na krótki występ. Były słowa pełne ciepłych życzeń i nostalgii. Były wiersze zmuszające do chwili zadumę. W krótkim filmie, uczniowie wspominali różne chwile z ostatnich 4 lat. Mogli też wykazać się znajomością sekretów szkoły w trochę poważnym, a trochę humorystycznym quizie. Wygrały dwie klasy - IVA i IVD z pełnym kompletem dobrych odpowiedzi. Oprawę muzyczną zapewniła Julia Domorodzka z klasy IIID i Cyprian Dudek z klasy IIIB. Całą uroczystość przygotowali dodatkowo Martyna Milewska, Kinga Sieczkowska, Julian Bobrowski, i Dorian Danilewicz z klasy IIIC. Nad całością czuwała Pani Prof. Magdalena Prejs. Pozostaje nam życzyć Maturzystom powodzenia. Będziemy trzymać kciuki.
W sercu Warszawy, 19 kwietnia 1943 roku, rozbrzmiał dźwięk wolności. Był to dzień, kiedy zwykli ludzie stali się bohaterami, a getto warszawskie - symbolem niezłomnej walki o godność. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim to przypomnienie o sile ducha i odwadze, które przetrwały próbę czasu.
W 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń w naszej szkole, z inicjatywy Pani Prof. Renaty Matelak-Przekop, odbyły się uroczyste obchody Powstania w Getcie Warszawskim. W akcję aktywnie włączyły się również: Julia Borkowska, Julia Brodowska, Gabriela Chmara, Gabriela Gref, Zuzanna Gulbierz, Paulina Interewicz, Julia Majewska (z kl.IIC).
W ramach obchodów przygotowana została specjalna wystawa, która przybliżyła uczniom historię getta, codzienne życie jego mieszkańców oraz przebieg powstania. Wystawa zawierała m.in. fotografie i dokumenty.
Dodatkowo, każdy uczestnik obchodów otrzymał żonkil - symbol pamięci o bohaterach getta, który można było przypiąć do ubrania. Żonkil, jako kwiat wiosenny, stał się symbolem nadziei i odrodzenia. Historia tego symbolu jest wzruszająca i ściśle związana z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania, Marek Edelman otrzymywał żonkile od anonimowej osoby. Sam również składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. To gest, który wyrażał pamięć o walczących oraz około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.
Tego dnia w wielu klasach odbyły się również lekcje poświęcone tematyce Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o tej ważnej części naszej historii, a także o wartościach takich jak odwaga, solidarność i walka o prawa człowieka.
Obchody te były ważnym momentem edukacyjnym i przypomnieniem o tym, że pamięć o historii jest kluczowa dla zrozumienia naszej tożsamości i budowania lepszej przyszłości.
Z radością informujemy, że w kwietniu 2024 roku II Liceum Ogólnokształcące ponownie zostało beneficjentem Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem tego programu jest wspieranie przedszkoli, szkół i bibliotek pedagogicznych w obszarze rozwijania zainteresowań poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.
Wniosek złożony przez bibliotekę szkolną został oceniony pozytywnie. Otrzymane środki finansowe w wysokości 15.000 złotych zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.
Ślepsk Malow Suwałki zwycięża w ostatnim meczu sezonu 2023/2024! Biało-niebiescy pokonali w dwumeczu Barkom-Kazhany Lwów i zajęli ostatecznie 11. miejsce w tabeli PlusLigi. Podopieczni trenera Dominika Kwapisiewicza zakończyli trwającą kampanię krajowej elity dwoma zwycięstwami. MVP, czyli najlepszym zawodnikiem spotkania, został Arkadiusz Żakieta, atakujący Ślepska Malow Suwałki.
Spotkanie rozpoczęło się od przyjemnych dla oka wymian, które zapowiadały mnóstwo emocji. Biało-niebiescy zyskiwali jednak z każdą, kolejną piłką przewagę, której nie wypuścili już do końca premierowej odsłony meczu. Dobrze prezentowali się Paweł Halaba i Ziga Stern, którzy skutecznie punktowali z lewego skrzydła.
Drugi set przyniósł zmianę obrazu gry. Do głosu doszedł zespół z Lwowa, który znacznie poprawił grę w obronie, a dzięki temu mógł skutecznie kontrować poczynania biało-niebieskich. Gospodarze zdominowali plac gry i doprowadzili do wyrównania.
W trzeciej partii sytuacja ponownie się odwróciła, a pierwsze skrzypce odgrywali suwalczanie. Na dobre rozkręcił się Arkadiusz Żakieta, atakujący Ślepska Malow Suwałki, który zastąpił tego dnia Bartosza Filipiaka. Na parkiecie pojawił się także Maksim Buculjević, który zmienił Matiasa Sancheza i dorzucił m.in. punktową zagrywkę w ważnym momencie trzeciego seta. Ostatecznie to biało-niebiescy dopisali do swojego dorobku kolejnych 25 punktów, które pozwoliły im zakończyć dwumecz z Barkomem-Kazhany Lwów. Było jasne, że 11. miejsce zajmą podopieczni trenera Dominika Kwapisiewicza. Szkoleniowiec desygnował do gry w ostatniej partii sezonu 2023/2024 zmienników, którzy udowodnili swoją wartość, pokonując lwowian 25:18.
Pomeczowy komentarz Arkadiusza Żakiety, atakującego Ślepska Malow Suwałki
Barkom Każany Lwów – Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (21:25, 25:15, 21:25, 18:25)
MVP: Arkadiusz Żakieta (Ślepsk Malow Suwałki)
Stan rywalizacji: 2:0 dla Ślepska Malow Suwałki - 11. miejsce
Składy zespołów:
Barkom Kazhany Lwów: Gueye (12), Kovalov (18), Shchruov (11), Tupchii (12), Kucher (3), Petrovs (1), Pampushko (libero) oraz Kanaiev, Holoven.
Ślepsk Malow Suwałki: Sanchez (3), Stajer (6), Żakieta (18), Stern (15), Halaba (14), Macyra (1), Czunkiewicz (libero) oraz Buculjević (1), Filipowicz (libero), Rudzewicz (2), Gallego (1).
Dzień Otwarty to wydarzenie, które pozwala osobom zainteresowanym zapoznać się z pracą danej instytucji lub szkoły. Nasza szkoła otworzyła swoje drzwi w dniu 18 kwietnia 2024 r. dla wszystkich ósmoklasistów z Suwałki i okolic. Pomimo brzydkiej pogody, liczni goście przyszli, aby bliżej poznać II Liceum Ogólnokształcące. Przez wiele godzin wyznaczeni licealiści oprowadzali swoich młodszych kolegów po wszystkich zakamarkach szkoły i opowiadali o tym, jak to jest uczyć się właśnie tu - w "drugim".
Specjalnie dla uczniów przygotowaliśmy grę szkolną, która jest doskonałą okazją do zabawy i nauki jednocześnie. Szczegóły gry można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły (we wcześniejszym wpisie).
Na gości czekało wiele atrakcji. Stoiska Wieży Babel umożliwiły zdobycie ciekawych informacji o językach obcych i krajach, w których są używane. Wszystkie stoiska prezentowały się bardzo atrakcyjnie - język angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, łaciński. Kandydaci mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę o "Alicji w krainie czarów" oraz kultowym serialu "Dom z papieru". Nowy profil geograficzno-społeczny przygotował quiz, który udowodnił, że geografia i literatura mają więcej wspólnego, niż się może wydawać. Nie zabrakło również pyszności z różnych stron świata.
W Dniu Otwartym klasy, gdzie dominują przedmioty ścisłe, demonstrowały na swoich stoiskach bardziej praktyczną stronę, np. chemii czy fizyki. Dodatkową niespodzianką była obecność Marii Magdaleny Andrejczyk, wspaniałej lekkoatletki, zdobywczyni licznych medali i tytułów, w tym srebra olimpijskiego. Maria Magdalena okazała się charyzmatycznym mówcą i przekazała młodzieży wiele cennych rad dotyczących nie tylko kariery sportowej, ale także codziennego życia.
Można śmiało powiedzieć, że to był udany dzień, kolorowy i radosny. Zachęcamy wszystkich absolwentów klas ósmych do dołączenia do naszej społeczności!
Gra Szkolna "Tajemnice II LO - odkryj ukryty skarb" przeniosła uczniów w świat tajemnic i zagadek. Wszystko zaczęło się od tajemniczego starego zeszytu, w którym zapisano wielką tajemnicę. Uczniowie klas ósmych biorący udział w grze przemierzali poszczególne stoiska, rozwiązując różnorodne zadania. Aby dojść do skarbu, musieli pokonać wiele wyzwań, takich jak szyfry, kody i zagadki językowe w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i łacińskim. Zróżnicowane zadania były z pewnością emocjonujące, zmuszały do wykorzystania zdolności logicznego myślenia i stanowiły prawdziwy sprawdzian wiedzy uczestników.
Mamy nadzieję, że Gra Szkolna "Tajemnice II LO" była nie tylko dobrą zabawą, ale także okazją do nauki, współpracy z kolegami i bliższego poznania naszej szkoły. W zabawie wzięło udział 11 drużyn ze szkół podstawowych. Rywalizację wygrał zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach (Karolina Miłowicka, Nikola Barszewska, Magda Cichanowska), drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Raczkach (Anita Rymarczyk, Magdalena Kosak, Nikola Kosakowska), a trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowe nr 9 (Lena Kukowska, Maja Poniatowska, Patrycja Szyszkowska, Aleksandra Słowikowska). Serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, dzięki którym nasza gra mogła dojść do skutku. Podziękowania należą się Karolinie Lik, Kamili Kutyło, Julii Kardel, Anastazji Khrapal (z klasy II G), Janowi Wojtukiewiczowi, Gracjanowi Czarnieckiemu, Oliwierowi Morozowi, Dawidowi Mucharskiemu (z klasy I G). O grach miejskich opowiadali natomiast Alex Bobrowski, Igor Bagan oraz Jakub Bagiński (z klasy II F).
Dziękujemy również uczestnikom za ich zaangażowanie i udział w tej niezwykłej przygodzie. Wasza kreatywność, spryt i umiejętności logicznego myślenia były nieocenione podczas rozwiązywania zagadek, poszukiwania skarbów i odkrywania tajemnic. Mamy nadzieję, że ta przygoda zostanie na długo w Waszej pamięci i będziecie wspominać ją z uśmiechem na twarzy.
Wszystko zaczyna się od słowa. Słowo, które może poruszyć serce, wywołać uśmiech lub wprawić w zadumę. Dzień Poezji to wyjątkowe święto, kiedy to słowa stają się mostem pomiędzy myślami a emocjami. Dzięki inicjatywie Pani Prof. Renacie Matelak-Przekop oraz zaangażowaniu klasy II C, tegoroczny Dzień Poezji, który obchodziliśmy 21 marca, pozwolił nam zatrzymać się nad pięknem poezji i docenić jej wpływ na nasze życie. Poezja jest przecież wyrazem ludzkiej duszy, sposobem na wyrażenie uczuć, marzeń i refleksji. To także hołd dla poetów, którzy swoimi twórczymi słowami kształtują naszą kulturę i historię. Szczególnie miłym akcentem tego dnia były piękne wiersze, które otrzymał każdy nauczyciel uczący w szkole.
Gry planszowe od dawna stanowią świetne narzędzie do nauki i zabawy, łącząc w sobie edukacyjne wartości z rozrywką. Uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję przekonać się o tym podczas spotkania w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, które odbyło się 16 kwietnia 2024 r. W zajęciach poświęconych wykorzystaniu gier planszowych w edukacji historycznej uczestniczyli również przedstawiciele innych szkół.
Nasi uczniowie aktywnie włączyli się w wydarzenie, przetestowali większość gier dostępnych podczas spotkania, a czas upływał im niezwykle szybko. Interaktywny charakter gier pozwolił im na głębsze zrozumienie wydarzeń historycznych i postaci, które je kształtowały. To doświadczenie pokazało, że nauka przez zabawę nie tylko może być angażująca, ale również skuteczna i inspirująca dla młodych ludzi.
Drodzy uczniowie ósmych klas,
Serdecznie zapraszamy Was na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 18 kwietnia 2024. To wyjątkowa okazja, aby poznać naszą placówkę, zobaczyć sale lekcyjne, spotkać nauczycieli oraz dowiedzieć się więcej o naszych programach nauczania.
Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Maria Andrejczyk - polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. W 2021 r. zdobyła złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, bijąc rekord życiowy i rekord Polski wynikiem 66,18 metra. Jej osiągnięcia i determinacja są inspirujące dla wszystkich młodych ludzi, dlatego jesteśmy dumni, że będzie mogła podzielić się swoją historią z nami.
Data: 18 kwietnia 2024 Godzina: 9:00 - 13:30 Miejsce: II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach, ul. Kościuszki 36.
W programie Dnia Otwartego znajdziecie:
Dodatkowo, przygotowaliśmy stoiska tematyczne, na których będziecie mogli dowiedzieć się więcej o różnych dziedzinach:
To doskonała okazja, aby dowiedzieć się, dlaczego nasza szkoła jest wyjątkowa! Czekamy na Was z otwartymi ramionami.
Z poważaniem, Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły
Nauka kształtuje przyszłość, inspirując młodych ludzi do odnoszenia nowych sukcesów. Dwóch naszych uczniów – Mateusz Sztabiński i Stanisław Chmielewski z klasy 3B – osiągnęło imponujące wyniki na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej o Diamentowy Indeks AGH. Licealiści przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Anny Stankiewicz, nauczycielki fizyki i wychowawczyni. Mateusz zdobył tytuł laureata olimpiady, podczas gdy Stanisław uzyskał status finalisty. Choć uczniowie są dopiero w trzeciej klasie, na uwagę zasługuje fakt osiągnięcia tak wysokich miejsc. Mateusz znalazł się wśród dziesięciu najlepszych uczestników olimpiady, natomiast Stanisław uplasował się na 66. miejscu. Warto dodać, że nie są to pierwsze sukcesy chłopców – wcześniej brali udział w olimpiadach Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów i z niecierpliwością oczekujemy informacji o ich kolejnych osiągnięciach!
Pragniemy poinformować, że kalendarz roku szkolnego 2023/2024 dostępny jest m.in. na stronie Kuratorium Oświaty w Białymstoku: KALENDARZ. Ponadto, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Wioletty Kulbackiej, mamy możliwość udostępnienia na naszej stronie informacji o tzw. dniach dyrektorskich – czyli dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2023/2024: Dyrektorskie_dni_wolne_w_roku_szkolnym_2023_2024.docx
Ravensbrück był jednym z największych niemieckich obozów koncentracyjnych dla kobiet w czasie II wojny światowej, miejscem cierpienia i heroicznej walki o przetrwanie. Pamięć o tym strasznym miejscu kaźni m.in. Polek przywoływana jest podczas organizowanego już od 10 lat gólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej obozu KL Ravensbrück”. Uczennice II LO Maria Popławska (II C) oraz Gabriela Topolska (I C) - pod opieką Pana Grzegorza Kalejty - podczas etapu wojewódzkiego w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w dniu 21 marca 2024 r., zaprezentowały wybrane utwory poetyckie oraz obszerne fragmenty prozy (wybrały "I boję się snów" Wandy Półtawskiej). W tym roku w konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników z różnych szkół, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
Recytacja naszych utalentowanych uczennic zasługuje na szczególne uznanie i miejmy nadzieję, że będziemy mogli usłyszeć ich interpretację pięknych utworów poetyckich i prozatorskich.
Współczesne spojrzenie na przeszłość to niczym wędrówka przez labirynt pełen tajemnic i kontrowersji. 22 marca 2024 roku, w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, odbyły się regionalne eliminacje do ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych IPN, podczas których młodzi entuzjaści historii stanęli w szranki, aby w emocjonującej debacie przenieść się w głąb wydarzeń, które kształtowały oblicze Polski. To była nie tylko rywalizacja, ale i pasjonująca podróż przez narracje, konflikty i decyzje, które kształtowały losy narodu.
W trakcie eliminacji spotkały się drużyny z czterech prestiżowych szkół, gotowe podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tezami, które kładły na szali kluczowe punkty historii Polski. Odpowiedź na pytania o wpływ protestów robotników na zmiany polityczne w PRL, samodzielność polityczną postaci takich jak Władysław Gomułka i Edward Gierek czy też znaczenie Operacji Niemieńskiej w kontekście wojny polsko-bolszewickiej, stawała się nie tylko dyskusyjnym punktem programu, ale i okazją do zgłębienia historii.
Przygotowanie do turnieju - pod czujnym okiem Pani Prof. Bożeny Pietrewicz-Dąbrowskiej - nie ograniczało się jedynie do studiowania faktów. To była intensywna podróż przez tajniki debaty oksfordzkiej oraz głębokie zanurzenie się w kontekst historyczny, który wyłaniał się z postawionych tez. Dla uczestników to nie była tylko walka o zwycięstwo, ale przede wszystkim szansa na rozwinięcie umiejętności argumentacji, analizy i refleksji nad dziejami.
Podczas tej fascynującej podróży przez labirynt historii, drużyna z naszej szkoły stanęła na podium, zdobywając trzecie miejsce. W jej skład weszli uczniowie z klasy I C: Kamila Motulewicz, Maria Jaśkiewicz, Mateusz Safianowski, Maciej Wawrzyniak i Maja Biłbak. To nie tylko wynik, lecz owoc ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania w odkrywanie przeszłości, która kształtuje naszą teraźniejszość. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz Pani Prof. B. Pietrewicz-Dąbrowskiej.
Eliminacje Turnieju Debat Historycznych IPN to nie tylko wydarzenie edukacyjne, ale to przede początek podróży przez labirynty historii, wraz z jej odkryciami, spotkaniami i inspiracjami, które niesie ze sobą.
Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950. Święto inicjuje Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.
Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Choroby i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem,a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak kraje nie uchwalają i nie wdrażają w praktyce przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.
Aby stawić czoła tego typu wyzwaniom, Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”.
Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Temat zdrowia dotyczący praw człowieka.
Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, uznając jednocześnie, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Obejmuje także wolności, takie jak wolność od tortur, złego traktowania i szkodliwych praktyk.
Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się. Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług
i systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.
Program na rzecz Równości Płci, Praw Człowieka i Równości Zdrowotnej.
Potrzeby zdrowotne milionów ludzi na całym świecie nie są zaspokajane z powodu nierówności, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wyobrażamy sobie świat, w którym wszyscy ludzie osiągają najwyższy możliwy standard zdrowia i dobrego samopoczucia, gdzie celebrowana jest wszelkiego rodzaju różnorodność, prawa człowieka są promowane, chronione i przestrzegane, równość płci i równość w zdrowiu są normą oraz bariery dla zdrowia
i dobrostanu są usuwane.
Nasza praca skupia się wokół trzech obszarów:
Pedagog Szkolny Grażyna Zajączkowska
W dniu pełnym emocji i intelektualnych zmagań, 20 marca 2024 roku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach stała się areną dla młodych ekonomistów podczas VIII Konkursu Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce.
Wśród ponad 150 zdolnych uczniów z całego regionu, to właśnie Lidia Daria Kuźmiuk z klasy IIIA została zwyciężczynią, zdobywając nie tylko uznanie, ale i główną nagrodę pieniężną!
Sukces ten jest o tyle imponujący, że Lidia wraz z szesnastoma innymi uczniami naszej szkoły, wykazała się wyjątkową wiedzą, plasując się w prestiżowej pierwszej trzydziestce. Wyróżnienia należą się również Anicie Chałko z klasy IIID, która zajęła siódme miejsce, Aleksandrze Miszczerewicz z tej samej klasy na dziesiątym miejscu, a także Adamowi Chamiukowi z klasy IIIB, który uplasował się na trzynastej pozycji. Nie można pominąć Emilii Wróblewskiej i Jakuba Pojawy, którzy zajęli szesnaste miejsce, Natalii Ptasińskiej na dziewiętnastym oraz Karola Gulbierza, który zajął dwudzieste miejsce.Wysokie wyniki osiągnęli również Weronika Oszmiańska, Oliwia Zackiewicz, Natalia Dobrzyń, Izabela Dargiewicz, Patrycja Skowina, Hubert Warakomski, Róża Zielińska, Mateusz Milewski i Magdalena Bielańska, którzy wszyscy wykazali się znakomitą znajomością ekonomii.
Z dumą i podziwem gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy swoją ciężką pracą i determinacją zdobyli cenną wiedzę ekonomiczną, niezbędną do zrozumienia zjawisk i procesów gospodarczych we współczesnym świecie.
Szczególne słowa uznania kierujemy do Pani Prof. Małgorzaty Renkiewicz, której opieka i wsparcie były niezastąpione w drodze do sukcesu.Nasi uczniowie udowodnili, że młodzi są nie tylko przyszłością naszej gospodarki, ale już teraz mają realny wpływ na kształtowanie jej oblicza. Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów – wasze osiągnięcia są inspiracją dla nas wszystkich!
Zaledwie kilka dni temu organizowaliśmy Wielki Mecz Charytatywny. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy wówczas ciepłych i serdecznych słów osoby mu najbliższej. Dzisiaj, z ogromnym bólem i nadal niedowierzaniem, musimy zmierzyć się z tragiczną wiadomością: Dariusz Krupowicz nie żyje. Odszedł po ciężkiej chorobie nowotworowej, w wieku 33 lat. Będziemy go pamiętać jako absolwenta naszej szkoły, sportowca, żołnierza, człowieka wyjątkowego.Dziś, w tych trudnych chwilach, nasze serca są z najbliższymi Dariusza Krupowicza, a szczególnie z jego żoną. Wyrażamy im nasze głębokie współczucie i otaczamy ich ciepłem. Niech znajdą siłę w pamięci o ukochanej osobie, która pozostanie w naszych sercach na zawsze.Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy administracji i obsługioraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach
Wielki Mecz Charytatywny stanowił wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla całej społeczności szkolnej. 15 marca 2024 roku zgromadziliśmy się, aby wspólnie wesprzeć Dariusza i Mateusza w ich walce o zdrowie. Oto krótka relacja z tego wyjątkowego dnia.
Pani Dyrektor Wioletta Kulbacka serdecznie przywitała wszystkich uczestników. Wyjaśniła cel naszego spotkania i zachęciła do aktywnego wsparcia akcji charytatywnej. Naszym celem było zebranie funduszy na pomoc Dariuszowi i Mateuszowi w ich walce o zdrowie.
Wydarzenie prowadzili znany prezenter radiowy i dziennikarz Andrzej Łukowski oraz równie popularny dziennikarz i artysta – DJ Słoma. Ich profesjonalizm i zaangażowanie dodatkowo podgrzały atmosferę.
Głos zabrała również Gabriela Szlaużys, absolwentka II LO, sympatia Mateusza. Jej słowa poruszyły serca wszystkich obecnych. Emocje sięgnęły zenitu, gdy wystąpiła mama Mateusza. Jej łzy i opowieść o walce syna o zdrowie wstrząsnęły nami wszystkimi. To niezwykle silni ludzie, którzy muszą walczyć o życie i zdrowie ukochanej osoby.
Nie mniejsze emocje towarzyszyły Monice Krupowicz, żonie Dariusza, która opowiedziała wstrząsającą historię o jego nagłej chorobie, amputacji nogi, o tym, że uczył się w naszej szkole i grał na tej sali, na której obecnie się spotkaliśmy. Wyjaśniła, że Dariusz potrzebuje 1,5 mln zł, by móc podjąć leczenie w Izraelu.
Pierwszy mecz nie przyniósł niespodzianki – Drużyna Ślepska Malow pewnie pokonała zespół III LO. Jednak zawodnicy 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach stanowili trudnego przeciwnika dla Ślepska. To był widowiskowy pojedynek, który z pewnością zadowolił każdego kibica. Siatkarze Ślepska pokonali także następne drużyny: I LO, Zespołu Szkół nr 6 i naszą reprezentację.
Warto podkreślić, że na wyjątkowe uznanie zasługują kibice – zarówno nasi goście z różnych szkół, jak i fani Ślepska z całego miasta. Na widownię powrócił również duch Ultrasów II LO. Cieszymy się, że wśród nas był Pułkownik Krzysztof Świderski, dowódca 14. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach.
Nad oprawą muzyczną czuwał DJ Słoma: jego sety i jingle pozytywnie rozkołysały publiczność. Przy nagłośnieniu czuwał Pan Prof. Andrzej Raczyło, którego wspierali Jakub Piktel, Bartłomiej Stefanowicz oraz Filip Jasionowski. Pieniądze do puszek zbierali m.in. nasi najmłodsi uczniowie – Julia Michałowska, Filip Baranowski, Antek Gościewski (z klasy 7a) oraz Martyna Wojdat (klasa 8a).
W akcję aktywnie włączyli się również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z przewodniczącą koła – Nikolą Sitko, która opiekowała się m.in. kawiarenką, w której można było znaleźć wspaniałe wypieki. Pomagali jej: Zuzanna Szczęsnowicz, Gabriela Sojko, Kacper Gwiazdowski, Zuzanna Jarmowicz, Weronika Brandt, Katarzyna Smolska, Agata Murawska, Joanna Karwowska, Julia Stankiewicz.
Podziękowania należą się lokalnym mediom, które objęły patronatem naszą imprezę i informowały o całym wydarzeniu. Wywiadu udzielił m.in. Pan Prof. Michał Kiełbus, Gabriela Szlaużys, Monika Krupowicz. Andrzej Łukowski wyraził swoje uznanie dla rozmachu imprezy oraz ogromnego zaangażowania społeczności szkolnej na taką skalę. Z kolei DJ Słoma, nawiązując do swojego logo, zauważył, że klimat tworzą ludzie – w II LO chęć pomagania nie jest obowiązkiem, ale czymś naturalnym.
Organizatorzy pragną podziękować dyrekcji oraz wszystkim nauczycielom II LO – za przychylność, życzliwość, wyrozumiałość i zgodę na udział klas w wydarzeniu. Dziękujemy, że ciągle nas wspieraliście, czuwaliście nad porządkiem i bezpieczeństwem. W sposób szczególny podziękowania należą się Pani Prof. Jadwidze Urynowicz-Piskorz, Panu Prof. Rimantasowi Jankowskiemu, Panu Prof. Edwardowi Decowi, Panu Prof. Danielowi Ołowniukowi, Panu Prof. Krzysztofowi Danielewiczowi oraz Pani Prof. Hannie Danielewicz.
Pragniemy poinformować, że podczas naszego Wielkiego Meczu Charytatywnego Ślepsk Malow vs Reszta Świata zebraliśmy niemal 8,5 tys. zł. Dziękujemy!
Michał Kiełbus
Jerzy Danilewicz
Grzegorz Kalejta
Ten szczególny dzień obchodzi się 20 marca. Bhutan, mały kraj w Azji Południowej, od 1970 roku woli szczęście od pieniędzy, dlatego wymyślił nowy wskaźnik – szczęście narodowe brutto (GNH) i jest on ważniejszy niż produkt krajowy brutto (PKB). To kraj, który zaproponował Organizacji Narodów Zjednoczonych Dzień Szczęścia. GNH oblicza się, oceniając 9 elementów:
dobrostan psychiczny, wykorzystanie czasu, witalność społeczności, kulturę, zdrowie, edukację, środowisko, poziom życia i rząd.
W tym roku uczennice z klasy 2c – Zuzanna Gulbierz i Paulina Interewicz, postanowiły wnieść do naszej szkoły jeszcze więcej szczęścia i zapoznać uczniów z hiszpańską kulturą.
FELIZ DÍA DE LA FELICIDAD!!!
Powered by aSc EduPage