16 listopada 2024 odbył się Dzień Flamenco. Z tej okazji Koło Języka Hiszpańskiego przygotowało prezentację:
Dzień Flamenco
Światowy Dzień Rzucania Palenia 2024
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Akcja przyniosła niespodziewane skutki – aż 150 tysięcy osób postanowiło powstrzymać się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, a podobne inicjatywy, jak Dzień bez Papierosa (31 maja), zyskały na popularności.
Tytoń zabija ponad 5 milionów osób rocznie, w tym ponad 600 tysięcy biernych palaczy. Choć skutki nałogu są powszechnie znane, papierosy zabijają powoli, co sprawia, że palacze mogą nie odczuwać skutków przez wiele lat. Dym papierosowy zawiera 4 tysiące związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 70 substancji rakotwórczych, takich jak nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik i cyjanek wodoru.
Z badań opinii publicznej „Polacy o swoim nałogu palenia” (2023) wynika, że 62% respondentów uważa, że palenie negatywnie wpływa na ich kondycję fizyczną, 47% potwierdza zły wpływ na kondycję psychiczną, a 19% deklaruje, że palenie ujemnie wpływa na ich relacje rodzinne.
Palenie papierosów jest najgroźniejszym czynnikiem rakotwórczym, powodującym choroby nowotworowe, układu krążenia, układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), zapalenie oskrzeli i płuc, chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę, nadciśnienie, udar mózgu, chorobę Buergera, tętniaka aorty, wrzody żołądka i dwunastnicy, osteoporozę, podatność na przeziębienia i alergie. Nikotyna może zakłócać rozwój mózgu nastolatków, a także wiąże się z występowaniem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk.
Nowe produkty nikotynowe, takie jak e-papierosy i podgrzewane produkty tytoniowe, są promowane jako mniej szkodliwe, ale badania wykazują, że niosą one liczne zagrożenia zdrowotne. Emisje z e-papierosów zawierają toksyczne substancje, a ich długoterminowe skutki są wciąż nieznane. Nikotyna z e-papierosa jest tak samo szkodliwa i uzależniająca, jak ta z tradycyjnego papierosa.
Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia są natychmiastowe i długoterminowe:
-
Po 20 minutach spada tętno.
-
Po 12 godzinach wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi.
-
Po 24 godzinach zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca.
-
W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc.
-
Do 3 miesięcy poprawia się kondycja fizyczna.
-
W ciągu 1–9 miesięcy ustępują kaszel i duszność.
-
Po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
-
Po 5 latach zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz raka jamy ustnej, przełyku, krtani i płuc.
-
W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.
-
W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących.
-
Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.
-
W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.
Istnieje wiele metod rzucenia palenia, od naturalnych sposobów, przez nikotynową terapię zastępczą, po metody niekonwencjonalne. Specjalne aplikacje mobilne, takie jak „Jak rzucić palenie”, wspomagają osoby uzależnione w rzucaniu palenia.
Pomoc w rzucaniu palenia oferuje ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, tel.: 801 108 108, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00.
Opracowała: Pedagog szkolny Grażyna Zajączkowska
-
Finał konkursu "Muzyczne dekady" z okazji Święta Niepodległości
- 31
Źródło zdjęć ©️ Dwutygodnik Suwalski
8 listopada w naszej szkole odbył się finał konkursu „Muzyczne Dekady”, organizowanego w ramach obchodów Święta Niepodległości. W rywalizacji wzięło udział szesnaście klas, spośród których jury zakwalifikowało osiem do etapu finałowego. Ocena występów opierała się na takich kryteriach, jak dobór repertuaru, umiejętności wokalne, prezentacja sceniczna, inwencja twórcza, ogólny wyraz artystyczny oraz zaangażowanie młodzieży.
Jury szczególnie wyróżniło trzy klasy, które osiągnęły najwyższe wyniki. Przewodniczący jury, pan Ignacy Ołów, oraz dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, pani Wioletta Kulbacka, wręczyli dyplomy zwycięzcom:
- I miejsce: klasa III C za wykonanie piosenki „Jesień – tańcuj” z filmu Chłopi,
- II miejsce: klasa III D za interpretację utworu GrubSona „Na szczycie”,
- III miejsce: klasa III E za inscenizację do piosenki TACONAFIDE „Tamagotchi”.
Nagrody dla finalistów zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Suwałk, Radę Rodziców Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach, sklep „Eden” Stanisław Karwowski, MKS Ślepsk Malow Suwałki, Ośrodek Sportu i Rekreacji Suwałki, Cinema Lumiere Suwałki oraz Movement Arena Suwałki.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno uczestników, jak i widzów, stanowiąc istotny element szkolnych obchodów Święta Niepodległości.
Miła niespodzianka dla miłośników siatkówki
W dniach 13 i 14 listopada w gościnnych progach hali OSiR odbyły się Mistrzostwa Suwałk w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Nasze liceum, pod opieką Pani Prof. Doroty Bogusz, reprezentowały:
-
Anna Kaszuba
-
Oliwia Borowska
-
Kinga Moćkun
-
Karolina Śliwowska
-
Agata Barszczewska
-
Martyna Sobolewska
-
Zosia Kowalczyk
-
Oliwia Michałowska
-
Martyna Podbielska
Dziewczyny sprawiły miłą niespodziankę i powróciły na podium, zajmując trzecie miejsce. Po dwóch porażkach w pierwszym dniu zawodów zmobilizowały się i następnego dnia w decydujących meczach odniosły dwa zwycięstwa. Gratulacje dla całej drużyny oraz Pani Prof. Doroty Bogusz.
-
Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Hasło przewodnie tegorocznej kampanii brzmi: „Ej, to nie żart. To jest przemoc”. Kampania zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, że nie każdy żart czy „śmieszna” sytuacja jest w porządku. Niektóre „pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji. Przez pierwszych 19 dni listopada organizacje i instytucje na całym świecie mówią o szacunku, bezpieczeństwie i wolności, prowadząc działania edukacyjne i profilaktyczne w zakresie zapobiegania przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Inicjatywa organizowania corocznej kampanii społecznej wywodzi się od genewskiej organizacji Women's World Summit Foundation i jest rozwijana od 11 lat. W Polsce Fundacja po DRUGIE rozwija i propaguje kampanię od 2014 roku. Celem kampanii jest uwrażliwienie, edukowanie i przeciwdziałanie różnym formom krzywdzenia i przemocy wobec dzieci i młodzieży. Kampania ma mobilizować do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz minimalizowania, przeciwdziałania i zakończenia przemocy. Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ostrzega przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem.
W naszym mieście od 2019 roku organizowane są różne działania mające na celu zwrócenie uwagi na przemoc oraz krzywdzenie dzieci i młodzieży. Koordynatorami 6. edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach oraz Centrum Coachingu i Rozwoju Osobistego „Progresjo” w Suwałkach, przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach oraz Areszt Śledczy w Suwałkach. Suwalska 6. edycja kampanii trwa od 1 do 19 listopada 2024 roku.
Współorganizatorzy zaplanowali różnorodne działania adresowane do wszystkich zainteresowanych w Suwałkach, w tym uczniów i nauczycieli ze szkół. W ramach tegorocznej kampanii przygotowane zostały działania edukacyjne i profilaktyczne, których motywem przewodnim jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy, uwrażliwianie uczestników i wyposażanie ich w narzędzia niezbędne do właściwego reagowania na przemoc oraz szukania pomocy. Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej akcji, nagłaśniając ważny problem budowania prawidłowych postaw wobec przemocy.
W dniach 7, 8 i 14 listopada 2024 r. w ramach działań profilaktycznych Pani Alicja Romanowska, Kierownik Działu Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, poprowadzi zajęcia w klasach pierwszych i drugich liceum z udziałem pracownika Aresztu Śledczego i policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Prowadzący zajęcia będą rozmawiać z uczniami o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie i wolności, budując świadome postawy wobec przemocy i ucząc się jej przeciwdziałać.
Na zakończenie 6. edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w dniu 20 listopada 2024 r. o godz. 11.00 zaplanowana została konferencja podsumowująca działania w ramach tej kampanii.
Opracowała: Pedagog szkolny Pani Grażyna Zajączkowska
II LO Suwałki triumfuje w rozgrywkach drugiej ligi w Wysokiem Mazowieckiem
7 listopada 2024 drużyna koszykarska IILO rozegrała dwa spotkania w Wysokim Mazowieckim. W ramach rozgrywek drugiej ligi na początku zmierzyliśmy się z zespołem ILO Łap, który był dość jednostronny. Mecz zakończył się wynikiem 54-6 na korzyść suwalskiej drużyny. Każdy zawodnik w zespole spisał się znakomicie, lecz na wyróżnienie zdecydowanie zasłużył Klym Holiak (nr 3) zdobywając 14 punktów. W kolejnym spotkaniu stawiliśmy czoła gospodarzom całego wydarzenia, wygrywając 36-28. Hubert Warakomski (nr 1) popisał się skutecznością rzucając 3 trójki pod rząd oraz Antoni Mikołajczyk (nr 4), który zanotował 9 punktów, znacznie przyczyniając się do ostatecznego zwycięstwa. Mamy nadzieję, że forma zostanie podtrzymana w najbliższych meczach 22 listopada, gdzie nasza szkoła będzie organizatorem.
Uniwersyteckie wykłady z biologii w naszej szkole!
- 4
4 listopada II LO gościło wykładowcę z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pana Grzegorza Panasiewicza. Ten fantastyczny nauczyciel z rozmachem i fantazją poprowadził serię zajęć z uczniami klas z rozszerzoną biologią.
Zaczęło się od wykładu „Biolog molekularny - współczesny Sherlock Holmes”, który uświadomił uczniom jak wiele można odczytać z zaszyfrowanej zaledwie czterema literami informacji – bo tylko cztery różne nukleotydy budują DNA. W jaki sposób odczytywano informację zapisaną w genomie? Jak określić wygląd sprawcy, przewidzieć jego wiek i płeć? Czasem tylko po fragmencie DNA? Nasi uczniowie już wiedzą! A nawet sami umieją odczytać sekwencje nukleotydowe! Zajęcia z nauki czytania DNA minęły błyskawicznie!
Uczniowie uczestniczyli też w „Krwawych zajęciach”, gdzie zamienili się w ekspertów kryminalistyki. Po krótkim i ciekawym wprowadzeniu mogli własnoręcznie przeprowadzić procedury identyfikacji śladów krwiopodobnych. Zbadali różnymi metodami narzędzia zbrodni na obecność krwi ludzkiej. Wynik w jednym przypadku był pozytywny. Czy doszło do zbrodni?
Potem efekty świetlne z zastosowaniem preparatu Bluestar ujawniły ślady krwi niewidoczne gołym okiem. Okazało się, że krew rozcieńczona nawet 10000 razy jest wykrywalna.
Na zajęciach nikt z młodych uczestników nie ucierpiał. Swoją krew poświęcili ofiarny prowadzący i niestety nieżyjąca już świnia. Omdleń żadnych nie odnotowano.
Może po tych zajęciach ktoś odkryje w sobie powołanie do pracy eksperta kryminalistycznego i zapała jeszcze większą miłością do biologii.To wszystko w II LO w Suwałkach. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Panasiewiczowi za rozbudzenie entuzjazmu do nauki praktycznej.
Anna Żuchowska i Katarzyna Kalejta
Uczniowie naszej szkoły na szkoleniu z pisania biznesplanów – przygotowania do konkursu BizneSÓWKI
W dniu 07.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły, którzy zapisali się do konkursu BizneSÓWKI wraz z Panią Małgorzatą Renkiewicz i Panem Jarosławem Ołowiem udali się do III Liceum Ogólnokształcącego na szkolenie dotyczące pisania biznesplanów. Szkolenie poprowadził Pan Dariusz Bogdan, prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o wykorzystywaniu swojej kreatywności w planowaniu biznesu, o tym jak napisać dobry biznesplan i dostali rady na temat zarabiania na swoich pasjach. Szkolenie odbyło się w niezwykle klimatycznej bibliotece III LO. Trzymamy kciuki za naszych uczniów, i życzymy im wygranej.
Prezentacja, która była przedstawiona podczas szkolenia:
Źródło zdjęć ©️ ZS1 Suwałki
Klasa II G w Konkursie Euroscola: Promowanie Centrum Europa Experience
Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów w wieku 16-18 lat
Euroscola, to jeden z programów edukacyjnych finansowanych przez Unię Europejską, dzięki któremu uczniowie szkół średnich odwiedzają siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W konkursie tym uczestniczy młodzież z naszej Szkoły – uczniowie klasy II G, którzy muszą przygotować jeden plakat promujący: Centrum multimedialne Europa Experience - Spotkania z Europą. Opiekunem zespołu jest Pani Bożena Pietrewicz- Dąbrowska.
Laureaci przesłuchań „Muzycznych Dekad” gotowi na finał!
Z przyjemnością informujemy, że znamy już laureatów przesłuchań, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu „Muzyczne Dekady”! Finałowe występy odbędą się 8 listopada podczas uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie zaprezentują się w wyjątkowych interpretacjach utworów polskich wykonawców, reprezentujących różne dekady muzyczne.
Laureaci finału „Muzycznych Dekad” i ich wybrane utwory:
7a – Ich Troje, „Zawsze z tobą chciałbym być”
I B – Czerwone Gitary, „Ciągle pada”
II G - Myslovitz, "Dla ciebie"
III A – Sanah i Daria Zawiałow, „Eldorado”
III C – L.U.C. & Rebel Babel, „Jesień - tańcuj” z „Chłopów”
III D – Grubson, „Na szczycie”
III E - Quebonafide, Taco Hemingway i Taconafide, „Tamagotchi”
IV E – Jamal, „Policeman”
Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i zapraszamy do wspólnego kibicowania podczas finałowego występu!
Kondolencje
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Mamy Pani Profesor Wioletty Winckiewicz. Prosimy o przyjęcie naszych najgłębszych wyrazów współczucia. W tych trudnych chwilach jesteśmy myślami z Panią i Pani bliskimi. Niech otoczenie życzliwych osób przyniesie wsparcie i ukojenie. Życzymy dużo siły i wewnętrznego spokoju.
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach
Apel o wsparcie dla Maćka
Maciek, nasz absolwent, uczył się w klasie matematyczno-fizycznej, a jego wychowawczynią była Pani Ewa Czartolińska. Maturę zdał w 2008 roku. To 35-letni, pełen energii i uśmiechu chłopak, który przez lata zarażał innych swoją pasją do gór i aktywnego wypoczynku. Jako tata 12-letniej Laury, mąż i przyjaciel, zawsze był gotowy nieść pomoc innym. Niestety, 14 października 2024 roku, wszystko się zmieniło.
Podczas wyjazdu do pracy na Łotwę Maciek przeszedł rozległy udar niedokrwienny mózgu. Po ciężkiej walce w szpitalu okazało się, że czeka go długa rehabilitacja, aby znów mógł cieszyć się życiem. Mimo trudności, jakie przyniosła ta sytuacja, jesteśmy wdzięczni, że wciąż jest z nami.
Potrzebne jest mu nowoczesne leczenie, które pomoże w odbudowie jego zdrowia i umożliwi tworzenie nowych połączeń neuronowych. Wierzymy, że dzięki determinacji Maćka i wsparciu bliskich, będzie mógł wrócić do pełni sił.
Potrzebna jest nasza pomoc, aby to marzenie mogło się spełnić. Każda wpłacona złotówka oraz udostępnienie tej akcji mają ogromne znaczenie. Maciek to osoba, która nie podda się łatwo, a my chcemy, aby miał szansę na powrót do aktywnego życia. Razem możemy mu w tym pomóc! Dziękujemy za każdą formę wsparcia.
Na zdjęciach Maciek z czasów swojej nauki w naszej szkole.
Poniżej zamieszczamy link do zbiórki: https://pomagam.pl/rrgchh
Młodzież porządkuje suwalską nekropolię
- 17
„Idą ku mnie, idą kalinami znajomi, umarli, kochani…”
/K.Iłłakowiczówna/
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w porządkowaniu zaniedbanych grobów na cmentarzu przy ul.Bakałarzewskiej. Nie inaczej było i w tym roku.
24 października klasa II D liceum wraz z wychowawcą, Panią Prof. Renatą Matelak-Przekop, odwiedziła suwalską nekropolię, aby posprzątać groby przed Zaduszkami. W ramach akcji uporządkowano kilkanaście nagrobków: wycinano gałęzie, usuwano chwasty, grabiono i zbierano suche liście czy gałęzie, myto pamiątkowe płyty. Na koniec na oczyszczonych nagrobkach zapalono znicze jako symboliczny znak pamięci o zmarłych.
Wizyta na cmentarzu stała się dla młodzieży okazją do zastanowienia się nad przemijaniem. Było to również ważne doświadczenie, które uwrażliwiało na konieczność pielęgnowania pamięci o bliskich oraz o tych, których już z nami nie ma.
¡ VIVA VALENCIA!
- 14
Oryginalna wycieczka z nauczycielką, panią Kamilą Życzkowską-Kolenkiewicz, po śródziemnomorskim mieście.
Pierwszy udany dzień w Walencji rozpoczęliśmy zaledwie pięć minut spacerem od Plaza del Ayuntamiento, jedząc śniadanie składające się z horchaty i fartons w jednej z tradycyjnych horchaterías na Plaza de la Reina. Typowe dla tego miejsca, ale przede wszystkim pyszne! Korzystaliśmy z faktu, że znajdowaliśmy się na jednym z najpiękniejszych i najbardziej tętniących życiem placów w mieście, aby rozkoszować się atmosferą, kupić lody o oryginalnym smaku i kontemplować część sylwetki katedry oraz dzwonnicy Miguelete, jednego z wielkich symboli Walencji.W mniej niż pięć minut dotarliśmy do Plaza de la Virgen, z innym widokiem na katedrę i bazylikę Virgen de los Desamparados. Następnie zwiedziliśmy wnętrze katedry (czy wiedzieliście, że to tutaj przechowywany jest Święty Kielich, czyli Święty Graal?) i wspięliśmy się po 207 stopniach na Miguelete (51 m wysokości), aby podziwiać niezapomniane widoki. Na dole znajduje się ciekawy Plaza Redonda – otoczony tradycyjnymi sklepami z rękodziełem i barami tapas. Kolejnym mocnym punktem miasta była Lonja de la Seda (Giełda Jedwabiu), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Nadszedł czas na tapas! Dla wielu La Lonja de la Seda z XV wieku to najpiękniejszy zabytek w Walencji. Wnętrza tego budynku zachwyciły nas spiralnymi kolumnami i spokojem panującym na patio pełnym drzewek pomarańczowych. Naprzeciwko znajduje się Mercado Central, który zwiedzaliśmy aż dwa razy. Choć budynek ten jest wyjątkowo piękny na zewnątrz, prawdziwe wrażenia czekały na nas w środku – ponad 1200 stoisk oferujących produkty, gdzie kolory i zapachy warzyw, przypraw i owoców dominują nad całością.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Plaza de la Virgen, gdzie znajdują się imponujące wieże Torres de Serranos z XIV wieku. Stąd można przejść do Ogrodów Turii. Będąc na miejscu, poświęciliśmy całe przedpołudnie na zwiedzanie Palau de les Arts, Agora, Hemisfèric (z filmami Imax), Muzeum Nauki oraz Oceanogràfic – największego akwarium w Europie.
W następnym dniu udaliśmy się na spacer po Ogrodach Turii (Jardines del Turia). To wyjątkowe miejsce powstało w miejscu wyschniętego koryta rzeki Turia, która obiegała najstarszą część miasta. Liczne powodzie sprawiły, że w 1957 roku zdecydowano się na zmianę biegu rzeki i skierowano ją do morza na obrzeżach miasta. W miejscu dawnego koryta stworzono zieloną przestrzeń do wypoczynku, spacerów i uprawiania sportu. Ogrody Turia są całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego, co czyni je idealnym miejscem dla biegaczy i rowerzystów. Pas zieleni ciągnie się przez wiele kilometrów, obiegając miasto od zachodu i kończąc się przy kompleksie Miasta Sztuki i Nauki.
Na pewno się zastanawiacie... Będąc w Walencji dłużej niż jeden dzień, jak to możliwe, że jeszcze nie spróbowaliśmy paelli? Najbardziej typowe danie tego regionu smakuje najlepiej, gdy podziwia się morze! W około 30 minut dotarliśmy linią 95 do Mariny, gdzie popłynęliśmy katamaranem. Po rejsie przyszedł czas na plaże El Cabanyal-Las Arenas lub La Malvarrosa, aby cieszyć się autentyczną walencką paellą lub gulaszem ze świeżych ryb.
Ciekawostki o Walencji – interesujące fakty– Walencja to trzecie największe miasto w Hiszpanii, z populacją około 800 tysięcy mieszkańców.– Walencja ma dwa języki oficjalne: hiszpański (castellano) oraz historyczny język walencki (valenciano), który jest obowiązkowy w edukacji publicznej.– W katedrze w Walencji znajduje się słynna relikwia Świętego Graala.– W Walencji działa najstarszy sąd w Europie – Tribunal de Las Aguas (Sąd Wodny), którego obrady trwają nieprzerwanie co najmniej od 960 roku n.e., a prawdopodobnie już w okresie rzymskim. W skład sądu wchodzą lokalni rolnicy, a wykonalność jego wyroków gwarantuje hiszpańska konstytucja.
Bohaterowie tej wyprawy: uczniowie i uczennice klasy 4 C: Agnieszka Wołyniec, Julia Przekopska, Kinga Sieczkowska, Miłosz Saulewicz, Dorian Danilewicz, Julia Chmielewska, Zosia Grabek, Amelia Kluczyńska, Natalia Poulakowska, Paulina Twardowska, Aleksandra Buziuk, Ida Protasiewicz, Pola Dubnicka.
Obiektyw Obywatelski: Młodzież odkrywa wartości konstytucyjne
Zachęcamy serdecznie do udziału w konkursie „Obiektyw Obywatelski” skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie młodzieży do wartości konstytucyjnych oraz kształtowanie postaw obywatelskich. Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do zgłębiania tematyki praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji RP oraz do refleksji nad ich znaczeniem w codziennym życiu. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane w dniach od 4 do 30 listopada 2024 r. za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału i kreatywnego spojrzenia na kwestie obywatelskie!
Uczniowie zgłębiają twórczość Goethego i Shakespeare'a na wykładach dr Marii Makaruk
W dniu 26 października uczniowie naszej szkoły z klas IIC i IIID wzięli udział w dwóch wykładach dr Marii Makaruk z Uniwersytetu Warszawskiego, które odbyły się w III Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach. Konferencja skupiła się na twórczości Johanna Wolfganga von Goethego, w szczególności na „Cierpieniach młodego Wertera”, „Latach nauki Wilhelma Meistra” oraz „Fauście”.
Pierwszy wykład dr Makaruk przeznaczyła na dogłębne pokazanie uczniom wpływu, jaki Werter wywarł na społeczeństwo niemieckie XIX wieku w okresie „burzy i naporu”. W swych rozważaniach wykraczała poza ramy stereotypowego omawiania lektur, pokazując kompletnie nową perspektywę patrzenia na bohaterów utworów Goethego, którzy nieraz byli odzwierciedleniem cech charakteru samego autora. Odczytywała „Cierpienia młodego Wertera” jako powieść o człowieku zbędnym i o wykluczeniu społecznym.
Druga część konferencji zaczęła się w zaskakujący sposób, albowiem od przedstawienia „Hamleta”, jednego z najbardziej znanych dzieł prekursora nowoczesnego dramatu, Williama Shakespeare'a. Uczniowie dowiedzieli się, że sposób postrzegania tytułowego bohatera i jego zmagań ze swoim przeznaczeniem został stanowczo zmieniony za sprawą niemieckiego poety, który przedstawił kompletnie inną perspektywę – skupiającą się na samym bohaterze, a nie jedynie na wątku zdrady i zemsty. Te informacje przydały się do zrozumienia dalszych rozważań na temat postaci Wilhelma Meistra. Dr Makaruk podkreśliła różnice pomiędzy młodym Werterem a Meistrem – pomimo że obaj zostali stworzeni przez tego samego autora, ich charaktery były różne, co było dowodem na to, jak na przestrzeni lat Goethe dorastał i zmieniał swoje postrzeganie świata.
Pod koniec wykładu przyszedł czas na „Fausta”, który, podobnie jak Wilhelm Meister, był swoistym odzwierciedleniem nabytej dojrzałości autora. Ten utwór, w odróżnieniu do dwóch poprzednich, zawierał wątki religijne, metafizyczne, a sama tematyka skupiała się na idei człowieka szukającego sensu życia.
Możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu poszerzyła wiedzę nie tylko nas – uczniów, ale także nauczycieli.
(Karolina Bieryło i Alicja Profiruk z klasy III D)
Zaproszenie do udziału w Konkursie Wiedzy o Sejmie RP
Serdecznie zapraszamy uczniów LO do udziału w Konkursie Wiedzy o Sejmie RP, który odbędzie się 15 listopada 2024 roku o godzinie 8:30. Organizatorem konkursu jest Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, a patronat nad nim objął Marszałek Sejmu.
To wyjątkowa okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania polskiego parlamentu oraz sprawdzić swoje umiejętności w rywalizacji z rówieśnikami. Konkurs jest całkowicie dobrowolny, a liczba miejsc jest ograniczona.
Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, że konkurs odbędzie się w naszej szkole, gdzie będziemy gościć uczestników z innych szkół. To doskonała okazja, aby pokazać naszą gościnność i zaangażowanie w edukację.
Prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli historii (oraz wosu, hitu).
Nie przegapcie tej wyjątkowej szansy na zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia! Czekamy na Wasze zgłoszenia.Zamieszczamy poniżej zaproszenie skierowane do nas przez Pana Posła Jacka Niedźwieckiego oraz Regulamin konkursu.
24.10.24_REGULAMIN_KONKURSU_WIEDZY_O_SEJMIE.pdf
24.10.24_Zaproszenie_do_Konkursu_Wiedzy_o_Sejmie.pdf
Zgłoś swój pomysł i zmień swoją szkołę! – Cumulus, Szkolny Budżet Obywatelski
Masz pomysł, jak poprawić swoją szkołę? Teraz masz szansę go zrealizować!
Cumulus – Szkolny Budżet Obywatelski w Suwałkach – to unikalna okazja dla uczniów, by mieć wpływ na to, jak zostaną wykorzystane środki finansowe w Twojej szkole. Możecie zdobyć nawet do 10 tysięcy złotych na realizację projektów, które sprawią, że nasza szkoła stanie się jeszcze lepszym miejscem!
Dlaczego warto wziąć udział?
🌟 Wpływ na otoczenie: Twój pomysł może stać się rzeczywistością i realnie zmienić szkołę!
🌟 Rozwój umiejętności: Nauczysz się planowania, zarządzania budżetem i pracy w grupie.
🌟 Kreatywność: Masz szansę wprowadzić swoje innowacyjne pomysły w życie.
🌟 Zaangażowanie: Będziesz miał możliwość aktywnego udziału w życiu szkoły i współdecydowania o jej przyszłości.
Jak wziąć udział?
📅 Zgłaszanie projektów: Do 2 listopada zgłoś swój projekt w szkole.
📅 Ocena projektów: Szkolna Komisja oceni wszystkie pomysły do 15 listopada.
📅 Głosowanie: Promocja i głosowanie uczniów odbędą się do 20 grudnia.
📅 Realizacja: Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane do 31 sierpnia.
Nie przegap tej okazji! To Twoja szansa, by wprowadzić zmiany w szkole, o których zawsze marzyłeś! Zgłoś swój pomysł już dziś!
Jeśli masz propozycję lub pytania, nie wahaj się – skontaktuj się z Miłoszem Kalinowskim z klasy II F!
Muzyczne dekady - harmonogram przesłuchań konkursowych
Szanowni Nauczyciele i Uczniowie,
Rozpoczynamy przesłuchania klas w ramach pierwszych eliminacji konkursu „Muzyczne Dekady”. Każda klasa ma wyznaczony termin, zgodnie z poniższym harmonogramem. Prosimy o punktualne przybycie na przesłuchania zgodnie z przypisanymi godzinami lekcyjnymi.
Harmonogram przesłuchań klas
Poniedziałek, 28 października
- 6. lekcja: I A, II F, 7a, 8b, IIC
- 7. lekcja: I B, II G, III C, III D
- 8. lekcja: II A, II B, II E
Wtorek, 29 października
- 6. lekcja: III G, IV B, IV D
- 7. lekcja: I C, I D, III F
- 8. lekcja: II D, 8a
Środa, 30 października
- 6. lekcja: III B, IV C, IV E
- 7. lekcja: II S, III A, IV A, 7b
- 8. lekcja: III B
Prosimy o dokładne zapoznanie się z harmonogramem i przygotowanie się do prezentacji swoich utworów. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i udanych występów, które pokażą Wasz talent i zaangażowanie!
Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy
Muzyczne Dekady - próby z mikrofonem
W związku ze zbliżającym się konkursem „Muzyczne Dekady”, pragniemy poinformować o harmonogramie prób z mikrofonem, które odbędą się przed występami konkursowymi. Próby te mają na celu umożliwienie uczestnikom przetestowania nagłośnienia, oswojenie się ze sceną oraz dopracowanie aranżacji i prezentacji utworu. Poniżej znajduje się szczegółowy grafik prób:
Grafik prób z mikrofonem – „Muzyczne Dekady” – 2024
Prosimy o punktualne przybycie na próby i przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów. Liczymy na zaangażowanie i profesjonalne podejście wszystkich uczestników!