W związku z początkiem nowego roku szkolnego na ręce Pana Dyrektora Romualda Borkowskiego zostały skierowane specjalne listy m.in. od Pana Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha oraz od Pana Posła Jarosława Zielińskiego, których treść przedstawiamy poniżej. Niewątpliwie są to ważne słowa i warto zapoznać się z ich treścią.
List Ministra na rozpoczęcie roku szkolnego: Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny. Pierwszy raz mam zaszczyt przeżywać ten dzień jako Minister Edukacji Narodowej. To zaszczyt, ale też odpowiedzialność za ogromne dziedzictwo, jakim jest polska szkoła. Wiemy, jaka polska szkoła była podczas zaborów - podczas okupacji hitlerowskiej, kiedy walczyła o przetrwanie i sowieckiej, kiedy stawała się terenem walki ideologicznej. Dlatego pamiętając o przeszłych zagrożeniach, w jakich się znalazła, musimy otoczyć ją szczególną troską i wspólnymi siłami naprawić system edukacji oraz przywrócić prestiż zawodu nauczyciela. Głęboko wierzę, że jest to możliwe przy wspólnym zaangażowaniu wszystkich, którym szkoła jest droga.
W polskiej tradycji nie brakuje wzorców służby dobru wspólnemu naszego Narodu.
Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom i poświęcenia wyzwalały najpiękniejsze uczucia i postawy wielu Rodaków, którzy bezinteresownie ratowali polską szkołę, gdy była poddawana najcięższym próbom.
Szkoła przecież obok rodziny pełni najważniejszą rolę w wychowywaniu i kształtowaniu postaw młodych Polaków. Młodzież i dzieci są przyszłością Narodu, są tą przyszłością właśnie w oparciu o rodzinę i szkołę.
Uzdrowienie polskiej szkoły chcemy rozpocząć od wprowadzenia do Karty Nauczyciela zapisu o podniesieniu prestiżu zawodu nauczyciela poprzez nadanie mu statusu funkcjonariusza publicznego. Kolejnym ważnym zadaniem jest wzmocnienie roli szkoły w zakresie programu wychowania patriotycznego. Jestem przekonany, że gruntowniejsze poznanie naszej historii i jakże bogatego dorobku kulturowego Polski będzie kształtowało postawę patriotyczną młodzieży, jak i ułatwi jej podejmowanie śmiałych i mądrych decyzji w przyszłości.
Ministerstwo Edukacji Narodowej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie nadzorowało przygotowanie nowych podręczników do nauki historii oraz do nauki języka polskiego. Będziemy też realizować narodowy program wyjazdów młodzieży do miejsc historycznych i miejsc pamięci narodowej.
Szkoła musi być także miejscem bezpiecznym. Dlatego dla bezpieczeństwa naszychdzieci chcemy wprowadzać program monitorowania wejść na teren szkoły. W szkolnych komputerach będą instalowane programy zabezpieczające przed szkodliwymi treściami w Internecie.
Zachęcamy też dyrektorów do wprowadzania jednolitego stroju dla uczniów. Mundurki szkolne nie tylko zwiększą bezpieczeństwo w szkołach i wprowadzą ład w ubiorze, ale jesteśmy pewni, że staną się piękną tradycją i dumą każdej szkoły.
Kolejną inicjatywą, jaką podjęliśmy, jest przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach, aby dzieci zostały objęte profilaktyką medyczną. Trwają już prace nad tym projektem w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia.
Ponadto zmienią się niektóre zasady egzaminu maturalnego, m.in. system oceniania prac. Skróci się też czas oczekiwania na wyniki. W roku szkolnym 2008/2009 wprowadzimy obowiązkową matematykę na maturze. W całym kraju rozpoczyna się w tym roku pilotażowy program nauki języka angielskiego w pierwszych klasach szkółpodstawowych.
To tylko niektóre ze zmian, nad którymi pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Cztery miesiące mojej obecności w resorcie były bardzo pracowite. Mogę dziś Państwa zapewnić, że polska szkoła zmieni się na lepsze.
Wiem, że polscy nauczyciele to wspaniali pedagodzy, którzy zasługują na docenienie, a nie stwarzanie im biurokratycznych barier. Dlatego już w niedługim czasie zostaną zniesione uciążliwe procedury tzw. oceny wewnętrznej. W tej sprawie w ciągu najbliższych tygodni zostanie wydane stosowne rozporządzenie.
Wszystkim życzę dobrego, pracowitego i owocnego roku szkolnego.
Roman Giertych, Minister Edukacji Narodowej
P.S. Przy okazji dziękuję tym wszystkim, którzy przesłali mi kartki z życzeniami i pozdrowieniami z wakacji.
List Posła J. Zielińskiego:
Są w naszym życiu dni szczególne. Donich na pewno należy początek roku szkolnego, z którym wiążą się nowe plany, oczekiwania i nadzieje. Oczywiście także obowiązki, praca i wysiłek.
Od kilku miesięcy, wezwany do innych zadań państwowych, nie pracuję już w sferze edukacji, jednak towarzyszę jej problemom, ponieważ jako obywatel, nauczyciel i poseł dobrze wiem, jak wiele od niej zależy. Wiem także, wiemy to wszyscy, ile troski i odpowiedzialnych działań potrzebuje wielkie i trudne dzieło prowadzenie dzieci i młodzieży ku dojrzałości.
Zdanie szkoły jest niezmienne, bezwzględu na czas o okoliczności: wykształcić i wychować uczniów na mądrych i dobrych ludzi. Mądrych i dobrych. Człowiek mądry i dobry nie zmarnuje swojeg ożycia, lecz z pożytkiem wykorzysta je dla dobra innych i Rzeczypospolitej.
Trzeba nam taką misję nieustannie wypełniać, niezależnie od warunków. Niezależnie od tego, co rzetelne i ugruntowane w tradycji - pozostawi swój przyjazny ślad, a to co sezonowe i kontrowersyjne - szybko przeminie.
Jestem mocno i głęboko przekonany, że nasza szkoła, czego dowodzi i przeszłość, i współczesność potrafi nadal służyć prawdziwym wartościom, służyć człowiekowi, który dąży do doskonałości.
Z serca życzę, by nowy, rozpoczynający się dzisiaj rok szkolny przyniósł uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy są związani z oświatą i wychowaniem - radość, mądrość i satysfakcję. Tego oczekujemy i tego pragniemy. To jest potrzebne Polsce i naszej przyszłości.
Łączę słowa sympatii i szacunku
Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP