Oryginalna wycieczka z nauczycielką, panią Kamilą Życzkowską-Kolenkiewicz, po śródziemnomorskim mieście.
Pierwszy udany dzień w Walencji rozpoczęliśmy zaledwie pięć minut spacerem od Plaza del Ayuntamiento, jedząc śniadanie składające się z horchaty i fartons w jednej z tradycyjnych horchaterías na Plaza de la Reina. Typowe dla tego miejsca, ale przede wszystkim pyszne! Korzystaliśmy z faktu, że znajdowaliśmy się na jednym z najpiękniejszych i najbardziej tętniących życiem placów w mieście, aby rozkoszować się atmosferą, kupić lody o oryginalnym smaku i kontemplować część sylwetki katedry oraz dzwonnicy Miguelete, jednego z wielkich symboli Walencji.W mniej niż pięć minut dotarliśmy do Plaza de la Virgen, z innym widokiem na katedrę i bazylikę Virgen de los Desamparados. Następnie zwiedziliśmy wnętrze katedry (czy wiedzieliście, że to tutaj przechowywany jest Święty Kielich, czyli Święty Graal?) i wspięliśmy się po 207 stopniach na Miguelete (51 m wysokości), aby podziwiać niezapomniane widoki. Na dole znajduje się ciekawy Plaza Redonda – otoczony tradycyjnymi sklepami z rękodziełem i barami tapas. Kolejnym mocnym punktem miasta była Lonja de la Seda (Giełda Jedwabiu), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Nadszedł czas na tapas! Dla wielu La Lonja de la Seda z XV wieku to najpiękniejszy zabytek w Walencji. Wnętrza tego budynku zachwyciły nas spiralnymi kolumnami i spokojem panującym na patio pełnym drzewek pomarańczowych. Naprzeciwko znajduje się Mercado Central, który zwiedzaliśmy aż dwa razy. Choć budynek ten jest wyjątkowo piękny na zewnątrz, prawdziwe wrażenia czekały na nas w środku – ponad 1200 stoisk oferujących produkty, gdzie kolory i zapachy warzyw, przypraw i owoców dominują nad całością.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Plaza de la Virgen, gdzie znajdują się imponujące wieże Torres de Serranos z XIV wieku. Stąd można przejść do Ogrodów Turii. Będąc na miejscu, poświęciliśmy całe przedpołudnie na zwiedzanie Palau de les Arts, Agora, Hemisfèric (z filmami Imax), Muzeum Nauki oraz Oceanogràfic – największego akwarium w Europie.
W następnym dniu udaliśmy się na spacer po Ogrodach Turii (Jardines del Turia). To wyjątkowe miejsce powstało w miejscu wyschniętego koryta rzeki Turia, która obiegała najstarszą część miasta. Liczne powodzie sprawiły, że w 1957 roku zdecydowano się na zmianę biegu rzeki i skierowano ją do morza na obrzeżach miasta. W miejscu dawnego koryta stworzono zieloną przestrzeń do wypoczynku, spacerów i uprawiania sportu. Ogrody Turia są całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego, co czyni je idealnym miejscem dla biegaczy i rowerzystów. Pas zieleni ciągnie się przez wiele kilometrów, obiegając miasto od zachodu i kończąc się przy kompleksie Miasta Sztuki i Nauki.
Na pewno się zastanawiacie... Będąc w Walencji dłużej niż jeden dzień, jak to możliwe, że jeszcze nie spróbowaliśmy paelli? Najbardziej typowe danie tego regionu smakuje najlepiej, gdy podziwia się morze! W około 30 minut dotarliśmy linią 95 do Mariny, gdzie popłynęliśmy katamaranem. Po rejsie przyszedł czas na plaże El Cabanyal-Las Arenas lub La Malvarrosa, aby cieszyć się autentyczną walencką paellą lub gulaszem ze świeżych ryb.
Ciekawostki o Walencji – interesujące fakty– Walencja to trzecie największe miasto w Hiszpanii, z populacją około 800 tysięcy mieszkańców.– Walencja ma dwa języki oficjalne: hiszpański (castellano) oraz historyczny język walencki (valenciano), który jest obowiązkowy w edukacji publicznej.– W katedrze w Walencji znajduje się słynna relikwia Świętego Graala.– W Walencji działa najstarszy sąd w Europie – Tribunal de Las Aguas (Sąd Wodny), którego obrady trwają nieprzerwanie co najmniej od 960 roku n.e., a prawdopodobnie już w okresie rzymskim. W skład sądu wchodzą lokalni rolnicy, a wykonalność jego wyroków gwarantuje hiszpańska konstytucja.
Bohaterowie tej wyprawy: uczniowie i uczennice klasy 4 C: Agnieszka Wołyniec, Julia Przekopska, Kinga Sieczkowska, Miłosz Saulewicz, Dorian Danilewicz, Julia Chmielewska, Zosia Grabek, Amelia Kluczyńska, Natalia Poulakowska, Paulina Twardowska, Aleksandra Buziuk, Ida Protasiewicz, Pola Dubnicka.